Laboratuvarlar

Bölümde derslerin uygulamalarında, tez çalışmalarında, proje ve araştırmalar ile kurslarda kullanılan 7 adet bilgisayar laboratuvarı, 1 adet elektrik-elektronik laboratuvarı ve çalışma gruplarına ayrılmış özel laboratuvarlar bulunmaktadır. Bunların dışında, öğretim elemanlarının masalarında çalışma alanlarına uygun özelliklere sahip bilgisayarlar vardır. Bölümdeki bilgisayarlar, her sene yenilenmekte olup internete bağlıdırlar. Değişik sayıda lazer yazıcı, kamera, tarayıcı (scanner), CD yazıcı (CD writer) ve diğer çoklu-ortam (multimedia) parçaları da kullanımdadır. Yazılım desteği Ege Üniversitesi tarafından verildiğinden, her konuda ve her türde yazılıma kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Prof. Dr. Sinan Yılmaz Laboratuvarı

Bölüm öğrencilerinin kullanımına açık olan bu laboratuvarda 40 adet bilgisayar vardır. Hafta içi ders saatlerinde açık olan bu laboratuvar, öğrencilerin sorumluluğunda geceleri ve hafta sonlarında da açık tutulabilmektedir. Uygulamalı derslerde projeksiyon cihazı kullanılmaktadır.

  

Tez Laboratuvarı

Bölüm öğrencilerinin sorumluluğunda olan bu laboratuvarda 20 adet bilgisayar vardır. Hafta içi ders saatlerinde açık olan bu laboratuvar, öğrencilerin sorumluluğunda geceleri ve hafta sonlarında da açık tutulabilmektedir. Yürütülen araştırma, tez ve projelerde kullanılmak üzere her türlü yazılım yüklenebilmektedir.

  

Ege Laboratuvarı

Hafta içi ders saatlerinde öğrencilerin kullanımına açık olan ve gerektiğinde bölümce yürütülen kurs ve benzeri çalışmalarda kullanılan bu laboratuvarda 28 adet Pentium-IV bilgisayar vardır. Uygulamalı derslerde projeksiyon cihazı kullanılmaktadır.

  

Sun Laboratuvarı

Araştırmalarda, projelerde, derslerde ve tez çalışmalarında kullanılmak üzere, 2003 yılı yaz döneminde kurulan bu laboratuvarda, yeni teknoloji ürünü 20 adet bilgisayar bulunmaktadır.

  

Atilla Özerdim Laboratuvarı

Bölüm 3. ve 4. Sınıf öğrencilerinin sorumluluğunda olan bu laboratuvarda 20 adet bilgisayar vardır. Hafta içi ders saatlerinde açık olan bu laboratuvar, öğrencilerin sorumluluğunda geceleri ve hafta sonlarında da açık tutulabilmektedir.

  

Elektrik-Elektronik Laboratuvarı

Elektrik Devreleri, Sayısal Elektronik, Mantık Tasarımı ve donanım derslerinin uygulamalarında kullanılan bu laboratuvarda, çok sayıda osiloskop, avometre, dc güç kaynağı, sinyal üreteci, devre elemanı, bilgisayar parçası, deney seti, bilgisayar ve elektronik cihazlar arası arayüz, EPROM yazıcı ve diğer laboratuvar malzemeleri bulunmakta ve her dönem yeni malzemeler alınmaktadır.

  

Sunucu Sistemler

Bölüm sistem odasında değişik işletim sistemleri üzerine kurulmuş değişik amaçlara hizmet veren çok sayıda sunucu sistem vardır.

  

bilmuh.ege.edu.tr

Bölüm öğrencilerine mail, web ve ftp hizmeti vermektedir.

seagent.ege.edu.tr

Etmen platformu geliştirme grubu tarafından kullanılan sunucudur.

 

Adres

Ege Üniversitesi

Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Kazımdirik Mahallesi,
Bornova Metro İstasyonu Karşısı,
35100 Bornova / İZMİR

 

İletişim

Telefon+90 232 388 72 21

Faks+90 232 339 94 05

E-Posta

 
Twitter icon
Facebook icon
Flickr icon
Google+ icon
Instagram icon
LinkedIn icon
Pinterest icon
YouTube icon